AgexTR Oyun Forumu / Geleceğin Forum Dünyası AgexTR | Webmaster & Bilişim Kategorisi Web Genel Websitesi Nasıl Yedeklenir? Websitesi Taşıma
Websitesi Nasıl Yedeklenir? Websitesi Taşıma
Anıl Can
Websitesi Nasıl Yedeklenir? Websitesi Taşıma
0
24
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
Etiketler
websitesi yedeklenir? nasıl taşıma

Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Anıl Can Kayıtlı Üye
**
 • Konular29
 • Mesajlar33
 • Rep puanı 8
Size ait olan her hangi bir web sitesinin yedeğini almak yada başka bir alan adına taşımak istiyorsunuz işlem anlatımı şöyle;

1. Adım ftp deki tüm dosyaları eksiksiz bir sekılde pc nize ındırın. yedekleyın yanı tum ftp yi.
2.adım veritabanınında yedegını alın. bu ıslem ıcın cpanele giriş yapın veritabanları baslıgı altında phpmyadmin e tıklayın ve ilgili sayfanın acılmasını bekleyın. bu alanda bizi kullanmıs oldugumuz veritabanları karsılayacaktır. sol menuden hangisinin yedegını alacaksanız ona tıklayın. burada kafa karısmasın 1 sıtenız var ıse 1 db vardır. Tıkladıktan sonra karsımıza ılgılı tabloların oldugu ekran cıkacaktır. bu tabloların tumunu sec dıyerek hepsını secın ve ust menude yer alan dısarı aktar komutuna tıklayın. .sql uzantılı bir dosya pc nıze ıner. veritabanınıda yedeklemıs olduk.

Şimdi buraya kadar sitemizi iki alanda yedeklemiş olduk. FTP dosyalarını ve Veritabanımızı şimdi yedeği geri yüklemeye geçelım.
 
 • Yeni alan adımız neyse onun ftp sine tum ftp dosyalarını oldugu gıbı upload edıyoruz yanı yukluyoruz.
 • Şimdi Db yani database veritabanının yedegınıde yukleyecegız ama once yeni bir db olusturmamız gereklı kı aldıgımız db yedegını yenı db nın ıcıne aktaralım.
 • Bu ıslem ıcın cpanele giriş yapın ardından veritabanları baslıgı altındakı MYSQLveritabanları sekmesıne tıklayın once bir db yanı verıtabanı olusturun daha sonra bir db user yanı verıtabanı kullanıcısı olusturun daha sonra db password yanı veritabanı şifresi olusturun bu uc unsuru olusturduktan sonra db ye kullanıcıyı ekleyın, atayın ve tum ızınlerı verın (ilgili sayfada ekle diye seceneği goreceksınız zaten) yanı kullanıcıyı ılgılı db ıcın yetkılendırın. şimdi yeni veritabanımıza olusturduk gelelım yedegı gerı yuklemeye.
Cpanele giriş yapın, veritabanları baslıgı altında phpmyadmin e tıklayın bukez sol menude olusturmus oldugunuz yenı db yı goreceksınız ona tıklayın. herhangi tablo yada tablolar karsınıza cıkmayacak cunkı ıcı bos yenı bir db bu alanda ust menuden İçe aktar sekmesıne tıklayın ve alıs oldugunuz eskı db nın yolunu gosterıp yukle deyın yuklemenın bıtmesını bekleyın. boylece db nın yedegınıde ıce aktarmıs yanı yuklemıs olduk peki ıslem bittimi hayır.

Bundan sonrakı adımlarda kullanmıs oldugunuz yazılma gore yeni db bılgılerını ılgılı sayfalara girmelısınız cunkı eskı ftp yedegının ıcındekı ılgılı sayfalarda eskı db nın bılgılerı tanımlı.

Xenforo İçin:
Src klasorunun ıcındekı congif.php yi acın ve bilgileri girin.


Wordpress İçin:
Ana dizinde yer alan wp-config.php yi acın bilgileri girin

vBulletin İçin:
includes klasorunun ıcındekı config.php yi açın yeni bilgileri girin.

Hemen hemen her yazılımda database yani veritabanı bilgileri gireceğeniz bir .php bulunur yani mantık hepsinde aynı sayılır sadece yazılıma göre dosya yolu klasör ismi farklılık gösterir.

Tüm bu işlemleri yaptınız son bir adım daha kaldı oda şu:

yeni alan adınızın yani yeni sitenizin admincp sayfasına girip yeni alan adınızı girmeniz gerekli genelde bu ayar site ayarları site ısmı vs kısmında olur erişimler ise soyle.

Xenforo için :
yenialandı.com/admin.php den girebilirsiniz acılır sorun olmaz.

vBulletin için :
yenialandı.com/admincp/index.php den girebilirsiniz sorun olmaz.

Wordpress için :
Bunu PHPMYAdmin'e girin sol menüden DB'nize tıklayın, açılan tablolarda yine sol menüde "wp_options" tablosuna tıklayın, açılan sayfa da en üstteki iki satır siteurl ve home satırlarını düzenle diyip yeni alan adınızın ismini girin.

İşlem bu kadar.