AgexTR Oyun Forumu / Geleceğin Forum Dünyası AgexTR | Webmaster & Bilişim Kategorisi Web Genel MySQL Nasıl Çalışır?! Nasıl Kullanılır?!
MySQL Nasıl Çalışır?! Nasıl Kullanılır?!
Anıl Can
MySQL Nasıl Çalışır?! Nasıl Kullanılır?!
0
32
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
Etiketler
nasıl mysql kullanılır? çalışır?

Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Anıl Can Kayıtlı Üye
**
 • Konular29
 • Mesajlar33
 • Rep puanı 8
MySQL nasıl çalışır?

[Resim: ZqYJSO.png]

Bu resim istemci-sunucu yapısını basit bir şekilde açıklar. Bir ya da birden çok cihaz (istemciler) bir sunucuya belirli bir ağ üzerinden bağlanırlar. Her istemci grafik kullanıcı arayüzünden (GUI) istek yapabilir ve iki taraf da talimatı anladığı sürece, sunucu istenilen sonucu verecektir. Çok tekniksel olmadan, bir MySQL ortamında gerçekleşen işlemler de aynıdır, bunlar:
 
 1. MySQL veri depolamak ve manipüle etmek için bir veritabanı yaratır ve her tablonun ilişkisini tanımlar.
 2. İstemciler MySQL’de belirli SQL ifadeleri yazarak istek yapabilir.
 3. Sunucu uygulaması istenen bilgiyle yanıt verecek ve bu da istemcinin tarafında gözükecektir.
İşte hepsi bu kadar. İstemcinin tarafında genellikle hangi MySQL GUI’ı kullanacaklarına önem verirler. GUI ne kadar hafif ve daha kullanıcı dostu olursa veri yönetme etkinlikleri de o kadar hızlı ve kolay olacaktır. En popüler MySQL GUI‘larından bazıları MySQL WorkBench, SequelPro, DBVisualizer ve Navicat Veritanı Yönetici Aracıdır. Bazıları ücretsizken bazıları ticaridir, bazıları yalnızca macOS için çalışır ve bazıları ise büyük işletme sistemleriyle uyumludur. İstemciler GUI’ı ihtiyaçlarına göre seçmelidir. Web veritabanı yönetimi için, WordPress sitesi de dahil, en bariz seçenek phpMyAdmin’dir.

MySQL neden bu kadar popüler?
[Resim: 8Od4Eg.png]


MySQL kesinlikle piyasadaki tek ®DBMS değildir ancak en popülerlerinden biri ve arama motorlarında ve profesyonel LinkedIn profillerinde bahsedilme sayısı ve internetteki forumlarda teknik tartışmalar sıklığı gibi parametrelerle puanlandırıldığında Oracle Veritabanının ardından ikincidir. Birçok teknoloji devinin ona güvendiği gerçeği hak ettiği pozisyonu daha da sağlamlaştırıyor. Neden mi? İşte sebepleri:

Esnek ve kolay kullanım
Kaynak kodu kendi beklentilerinize göre değiştirebilirsiniz ve üstelik gelişmiş ticari versiyonuna da yükseltme seçeneklerini de içeren bu seviyede bir özgürlük için hiçbir şeye ödemenize gerek yok.

Yüksek performans
Envai çeşit sunucu kümesi MySQL’i desteklemektedir. İster yüksek miktarda büyük e-Ticaret verisi depoluyor olun, ister ağır ticari istihbarat etkinlikleri yapıyor olun, MySQL ideal hızla size kolayca yardım edecektir.

Bir endüstri standartı
Birçok endüstri yıllardır MySQL kullanmaktadır, yani yetenekli geliştiriciler için bolca kaynak bulunmaktadır. MySQL kullanıcıları yazılımın ani gelişimini ve ihtiyaç duyarlarsa kısa süre çalışmaya hevesli bağımsız uzmanlar bulmayı bekleyebilir.

Güvenli
Doğru RDBMS yazılımını seçerken ana endişeniz verinizin güvenliği olmalıdır. Erişim Ayrıcalığı Sistemi ve Kullanıcı Hesabı Yönetimi ile, MySQL güvenlik çıtasını yükseltiyor. Host bazlı doğrulama ve parola şifreleme de mevcuttur.