AgexTR Oyun Forumu / Geleceğin Forum Dünyası AgexTR | Webmaster & Bilişim Kategorisi Web Genel E-Ticaret'te Başarılı Olmanın 10 Yolu!
E-Ticaret'te Başarılı Olmanın 10 Yolu!
Anıl Can
E-Ticaret'te Başarılı Olmanın 10 Yolu!
0
25
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

[-]
Etiketler
ticaret te olmanın 10 e başarılı yolu

Konuyu Okuyanlar:1 Ziyaretçi
Şuan Offine!
Şuan Offine!
Anıl Can Kayıtlı Üye
**
 • Konular29
 • Mesajlar33
 • Rep puanı 8
Her geçen gün internetten satış yapan kişi sayısı artmaktadır. İnsanların e-ticaret yaparak para kazanmak istemesiyle beraber internette satılan ürünlerin sayısında da artışlar olmaktadır. E-ticaret’e yeni başlayan kişiler rakiplerinin karşısında alt konumlarda kalmamak ve satışlarını arttırmak için belirli şeyleri göz önünde bulundurmalı ve E-ticarette başarıyı yakalamak için sıkı çalışmalıdır.

E-ticarette başarıyı yakalamak isteyenler için 10 adım adlı yazımızda sizlerle e-ticaret yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve mağazanızı nasıl ön planda tutacağınızı paylaşacağız. Sizler de bu yazımızda detaylı bir şekilde sizlere paylaştığımız bilgileri göz önünde bulundurabilir ve internetten yaptığınız satışlarınızda artışlar yakalayabilirsiniz.


1-Domain Seçerken Dikkatli Olun

E-ticarette başarıyı yakalamak isteyenler için 10 adım içerisinde ilk sırada sizlerle paylaşacağımız şey domain seçimidir. Domainler internetten satış yapacağınız e-ticaret sitenizin adıdır. Kısacası mağazanızın internetteki tek adresi domaininiz olacaktır. Bu nedenle bir mağaza açmak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey domain seçimi olmalıdır. E-ticarete yeni başlayan bir firmaysanız eğer domain seçimi yaparken şunları göz önünde bulundurmalısınız;

 
 • Alan adınızın sektörünüz ile uyumlu olması
 • Akılda kalıcı bir isim olması
 • Alan adınızın SEO konusunda faydalı olması
 • Rakiplerinizin alan adları
 • Taklit site oluşmasını engelleyecek domain seçimi (.net, .gov gibi alan adları da alınmalıdır.)
Domaininizi seçerken bunları göz önünde bulundurduğunuz takdirde e-ticaret siteniz daha akılda kalıcı bir site olacak ve müşterileriniz sizleri kolay hatırlayacaktır. Bu da beraberinde sizlere artan satışları getirecektir.


2- SSL Sertifikaları

E-ticaret sitelerinde dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi de SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, müşteri güvenini kazanmanızı sağlayacak ve sitenizde güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasını sağlayacak sertifikalardır. Sizler de e-ticaret sitenizi açarken bu sertifikaları temin etmeye özen gösterin.

Böylelikle müşteri bilgilerinin çalınması ve sızdırılması gibi konuların önüne geçebileceğiniz için müşterileriniz e-ticaret mağazanıza güvenecek ve kolay bir şekilde alışveriş yapabilecektir.


3- Ödeme Yöntemlerinizde Alternatifler Yaratın

E-ticarette başarı yakalamayı kolaylaştıran şeyler arasında en önemlilerinden birisi ödeme yöntemleridir. Birçok e-ticaret sitesi ödeme metodu olarak yalnızca kredi ve banka kartı ile ödeme sistemini kullanmaktadır.

Dünya genelinde banka veya kredi kartı olmayan kişi sayısının bir hayli fazla olduğunu düşünürsek sizler yalnızca banka veya kredi kartı ile ödeme kabul ettiğinizde online mağazanızdan alışveriş yapacak kişi sayısının azalacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle e-ticaret sitenizde ödeme yöntemlerinizde alternatifler yaratmanız gerekmektedir.

Kapıda Ödeme yöntemini de sitenize ekleyerek müşterilerinizin teslimat anında ürünün ödemesini gerçekleştirmeni sağlayabilir ve bu şekilde banka veya kredi kartı kullanmayan kişilerin de e-ticaret sitenizden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.


4- Ürün Fotoğrafları ve Ürün Açıklamalarına Özen Gösterin

E-ticarette başarıyı yakalamak için 10 adım içerisinde en önemli adımlardan birisi olan ürün fotoğrafları ve ürün açıklamaları kısmına geldik. İnternetten alışveriş yapan kişilerin bir e-ticaret sitesine girdiğinde en çok dikkat ettiği şeylerden birisi ürün fotoğrafları ve ürün açıklamalarıdır. Çünkü müşteriniz canlı olarak göremediği ürünler hakkındaki bilgileri genellikle ürün fotoğrafları ve ürün açıklamalarından edinmektedir. Bu nedenle sizler de e-ticaret siteniz üzerinden satış yaparken ilk olarak ürün açıklamalarına ve ürün fotoğraflarına dikkat etmelisiniz.

Ürün açıklamaları ürün hakkında detaylı bilgiler vermeli ve ürün fotoğrafları kaliteli bir şekilde çekilmelidir. Bunlara özen gösterdiğiniz takdirde satışlarınız olumlu bir şekilde etkilenecektir.


5-SEO Uyumlu Bir E-ticaret Sitesi Yaratın

E-ticaret sitelerinin başarıyı yakalaması için en önemli etkenlerden birisi SEO uyumlu bir e-ticaret sitesidir. E-ticaret sitenizi SEO uyumlu bir şekilde düzenlemeniz Google görünürlüğünüzü arttıracaktır. Bu da, Google sıralamalarınızı olumlu etkileyeceği için sitenize gelen ziyaretçi sayısı artacaktır. Sizler de SEO uyumlu bir e-ticaret sitesi yaratarak Google görünürlüğünüzü arttırabilir ve bununla beraber satışlarınızı da arttırabilirsiniz.


6- Müşterileriniz İçin Kampanyalar Düzenleyin

E-ticaret sitelerinde müşteri sadakatini arttırmanın yollarından birisi düzenlenen kampanyalardır. Düzenleyeceğiniz kampanyalar sayesinde sizler de e-ticaret sitenizin müşterilerinin sadakatini yakalayabilir ve bunun yanı sıra düzenlediğiniz kampanyalar sayesinde yeni müşteriler kazanabilirsiniz.


7- Stok Takibi ve Stok Kontrolüne Özen Gösterin

E-ticarette başarıyı yakalamak isteyenler için 10 adım hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızın geldik yedinci adımına. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapan firmaların ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden birisi stok kontrolüdür. Stok kontrolü düzgün yapılmadığı takdirde müşterileriniz stoğu biten ürünleri satın alabilmektedir.

Bu ürünleri tedarik etme sürecinde yaşayacağınız problemlerden kaynaklı müşterileriniz e-ticaret siteniz üzerinden ürün satın almaktan vazgeçebilir. Bu da beraberinde kötü ve yavaş çalışan bir marka potansiyelini getirecektir. Sizler bunun önüne geçmek ve sanal ortamda iyi bir iz bırakmak için stok kontrolünü iyi yapmalı ve stoğunuzda bulunmayan ürünlerin satışından kaçınmalısınız.


8- Reklamlara Önem Verin

E-ticarette başarıyı arttıracak en önemli unsurlardan birisi reklamlardır. Günümüzde her şeyin dijital ortama taşındığını ve insanların internette oldukça fazla zaman geçirdiğini zaten sizde e-ticarete başlayan firmalardan birisi olduğunuz için biliyorsunuz.

E-ticaret sitenizin tanıtımlarını yapacak olan fenomenler ile iletişime geçerek ilk adımınızı atabilirsiniz. Bununla beraber vereceğiniz Google reklamları, twitter, youtube, instagram gibi sosyal medya reklamları ile daha fazla kişiye ulaşabilir ve hedef kitlenizi arttırabilirsiniz. Vereceğiniz düşük bütçeli reklamlar sayesinde marka bilinirliğinizin de artmasını sağlayabilir ve zamanla insanların akıllarında yer eden bir marka haline gelebilirsiniz.


9- Blog Yazıları

E-ticaret siteleri için en önemli unsurlardan birisi blog yazılarıdır. Çünkü insanlar herhangi bir konuda bilgi edinmek için gün içerisinde milyonlarca anahtar kelimeyi kullanarak belirli konular hakkında bilgi edinmeyi tercih etmektedir. Hal böyle olunca insanların yöneldiği tek yer bloglar olacaktır. Sizler de blog yazıları okumayı seven kitleler ile temasınızı arttırmak ve bu kişilerin siteniz üzerinden herhangi bir konuda bilgi edinmesini sağlamak için Blog yazıları yazmaya oldukça özen göstermelisiniz.

E-ticaret sitenizde yayımlayacağınız blog yazıları sayesinde sitenize gelen trafiği arttırabilir ve artan trafik sayesinde Google görünürlüğünüzü arttırarak Google sıralamalarında sitenizi üst sıralara kolay bir şekilde taşıyabilirsiniz. Bu da beraberinde artan satışları getirecektir.


10- E-ticaret Alt Yapılarını Kullanın

E-ticarette başarıyı yakalamak için 10 adım arasında en önemli adım e-ticaret alt yapılarıdır. E-ticaret sitesi açarken ilk olarak domain adı ve sonra internet sitenizi barındırabileceğiniz bir alt yapı almanız gerekmektedir.

E-ticaret alt yapıları içerisinde kalitesini ispatlamış ve müşteri memnuniyeti ile ön plana çıkmış alt yapıları tercih etmeniz sizlerin iyi bir hizmet almasını kolaylaştıracak ve beraberinde birçok avantajdan yararlanmanızı sağlayacaktır.


E-ticaret sitelerine alt yapı sağlayıcı firmalardan birisi olan Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde e-ticarette başarıyı yakalamak için işinizi kolaylaştıracak birçok modül bulunmaktadır. Ücretsiz gelen SSL sertifikası, Alternatif Ödeme Yöntemleri Modülü, Stok Kontrol ve XML Modülleri, Kampanya Modülleri, SEO Modülleri ve Blog sayfası yaratabilme özelliği gibi özellikleri bulunan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile sizler de problemsiz bir e-ticaret sitesi yaratabilirsiniz.